tiroida???

Dezechilibrele hormonale

Postata de george199125063 cu 15 ani in urma.

Buna ziua ,
Sunt o tanara de 26 de ani cu inaltimea de 1.60 m si 68 kg.Nu fac nici o cura de slabit pentru ca nu prea pot deoarece cand imi este putin foame si nu mananc ceva repede ma ia cu transpiratii, imi tremura mainile si simt ca ma lasa (mi se inmoaie) picioarele.
Am mai scris acest mesaj dar intre timp am facut si niste analize pt glicemie si tiroida:
glucoza: 70
tsh-3g: 3.565
ft3: 2.70
ft4: 0.95
anti-tireoglobulina: 1.94
a-tpo: 0.0
este ceva in neregula cu tiroida?
Va rog spuneti-mi ce analize mai trebuie sa fac sau care poate fi cauza acestor simtome.
va multumesc

Raspunsuri (1)

roxana

acum 14 ani

scuze,dar am si eu o intrebare?a fost diagnosticata cu hipertiroidie si mi sa dat ca tratament:thirozol 5mg[1cps*2zi],mastodynon[30pic*3zi],prementrid[1cps*2zi]diane35 timp de 3 luni.daca eu am probleme cu luarea in greutate de ce mi-a prescris medicul aceste suplimente alimentare?pe cand pot sa incerc o posibila sarcina?rezultatul analizelor mele:TSH-0.216,Progesteron-1.00,*LH-26.2,*FSH-5.3,*ESTRADIOL-354.Anti TPO-82.82,TESTOSTERONUL-1.73.VA MULTUMESC