tiroida si sarcina

Dezechilibrele hormonale

Postata de st3luta cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
Am 28 de ani si in urma cu 8 ani am facut o opertie de extirpare a tiroidei. De 3 ani incerc sa raman insarcinata si nu reusesc, am facut toate analizele posibile si imposibile, ovulatia este ok, trompele sunt ok si totusi nu pot sa raman insarcinata. Ce pot face? am impresia ca lipsa tiroidei este de vina. De 8 ani de zile iau Eutyrox.
Multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Hipotiroidismul este asociat cu infertilitatea.
Este recomandat sa evaluati periodic TSH si fT4 in vederea ajustarii corespunzatoare a dozei de eutirox. Este necesar ca functia tiroidiana sa fie in limite normale sub tratament.

Utilizator11644675647

acum 2 ani

Ati reusit sa ramaneti gravida?