Tiroida - mixedem

Dezechilibrele hormonale Mixedem

Postata de fecioara cu 13 ani in urma.

Buna ziua.

De aproximativ doi ani ma simteam foarte rau si aveam o stare generala foarte p***a am efectuat o serie de analize medicale la care rezultatele sunt urmatoarele:
- FT4 75,0 mlU/L, Anticorpi anti-tiroperoxidaza >1000 Ul/ml
- colesterol seric total 307 mg/dl
- GOT-AST 47 Ul/l, VSH 34 mm
- hematii 3.30 * 10^12/l, hemoglobina 10.7 g/dl, hematocrit 31.0 %
Dupa un tratament de un an si jumatate in carea am fost tratata pentru anemeie fara nici un rezultat ,In urma cu 2 luni am fost diagnosticata cu Hipotiroidie - mixedem. Medicul endocrinolog mi-a prescris eutirox 100 mg - 1/zi .
va rog sa-mi spuna cineva daca eutiroxul est bun am inteles ca trebuie sa-l iau toata viata si daca nu exista un medicament sau tratament naturist care sa trateze tiroida adica sa o faca sa functioneze.
Va rog sa-mi spuneti daca celelalte simptome datorate nefunctionarii tiroidei o sa dispara ma refer la problemele legate de memorie , lipsa puterii de concentrare, oboseala, balonarile, anemia, pielea uscata, am febra si crampe musculare.
Precizez ca am 42 de ani si pe langa eutirox mai iau crestor pentru colesterol si prestarium pentru hipertensiune.
Va multumesc.

Raspunsuri (1)

nicoleta

acum 9 ani

am gasit ceva aici-un tratament naturist http://www.tratamentnaturist.ro/hipotiroidism.html