tiroida boala problema

Dezechilibrele hormonale

Postata de pemu cu 12 ani in urma.

Am hipotiroidie, daca lucrez putin imi e foarte rau.Imi simt pulsul in tot corpul,ma doare in cosul pieptului si umarul sting cateodata. Obosesc foarte repede nu prea pot sa fac efort. Locuiesc in Germania,am fost aici la doctor am facut analizele si totui in regula. Ajutati-ma va rog.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine ca statusul de hipotiroidie sa fie corectat prin tratament corespunzator (de substitutie, daca se impune, functie de rezultatele TSH, fT4,fT3); ar trebui descrise durerile cu durata lor, sunt legate de anumite activitati, alimentatie, factorii care le amelioreaza; de asemena dificultatile de respiratie sunt intalnite in mai multe situatii: afectiuni in sfera ORL (ce creeaza obstruarea fluxului de aer de la nivelul nasului, gurii spre laringe, bronhii si plamani), afectiuni pulmonare, afectiuni cardiace (inima nu pompeaza suficient sange pentru a furniza oxigen in tot corpul), stress emotional sau stari de anxietate (chiar atac de panica), alergii la fire de par, mucegai, praful din mediu, o hernie hiatala, obezitatea.
reprezinta un motiv de adresare la medic:incep brusc, sunt severe, sunt insotite de durere de piept, febra, scurtarea respiratiei la efort usor sau in timpul noptii, respiratie suieratoare.