testosteron liber foarte mare

Dezechilibrele hormonale

Postata de liadia cu 11 ani in urma.

buna ziua,

as dori sa va intreb ce medicatie se poate lua pentru scaderea testosteronului liber. este de 10 ori mai mare decat valoarea maxima din buletinul de analize. stiu ca se dau anticonceptionale, dar eu nu vreau sa ma mai ingras. si asa din cauza acestor dereglari am probleme cu greutatea. medicul mi-a spus ca am deficit de 21 hidroxilaza si de aceea retin multa apa, iar eu as dori un tratament care sa ma ajute, daca nu neaparat sa slabesc, macar sa nu ma mai ingras in halul acesta.
multumesc

Raspunsuri (2)

Andrei

acum 11 ani

Contraceptivele nu ingrasa.

Valoarea testosteronului mi se pare mult prea mare pentru un banal deficit de 21 OHaza. Poate il refaceti la un alt laborator.

Ce forma a bolii aveti? E de la nastere sau cu debut pubertar? Cat e valoarea 17 OH progesteronului?

Solano

acum 9 ani

Buna ziua ! Recent mi-am facut analize de sange si as vrea sa stiu ce inseamna mai exact este rezultate.

Rezultat Interval de referinta
CHEM 30.4 g/dL 32 - 36 g/dl

Testosteron liber 7.4 pg/ml < 4.1 pg/ml
Contraceptive orale : 0.3-2.0 pg/ml
Post-menopauza : 0.1-1.7 pg/ml

Ac Anti-Tireoperoxidaza (TPO) < 5.61
UI/ml 81.55 UI/m