teste inainte de sarcina

Dezechilibrele hormonale

Postata de Felicia11123909 cu 14 ani in urma.

Doresc sa raman insarcinata. In acest sens, am facut mai multe analize.
Am 34 de ani. Inaltime 1,69 m, 57 kg, ciclu menstrual regulat (27 – 39 zile). Nu am rude care sa sufere de tiroida.
La analizele endocrinologice, mi-au iesit urmatoarele valori :
- Tiroxina libera – T4 : 0.9 ng /dl (valori normale 0.71 – 1.85)
- TSH – 3.983 uUI/ml (vl. Normale 0.490 – 4.670)
- TPO 8.8 Ul/ml (vl. Normale

Raspunsuri (4)

mikmok

acum 14 ani

Mergi cu aceste analize la medicul ginecolog, poate iti da un tratament pt. o fertilitate mai buna. Succes si poate ne dai de veste!!!

Felicia11

acum 14 ani

Da, o sa intreb si medicul ginecolog.
Doctorul endocrinolog a zis ca sunt bine.
Si eu sper sa am un bebe cat de curand!!!

cristina

acum 14 ani

vreau un copil imi doresc ce sa fac

daniela11

acum 14 ani

Doresc sa raman insarcinata. In acest sens, am facut mai multe analize.
Am 41 de ani. Inaltime 1,68 m, 80 kg, ciclu menstrual regulat (25 – 35 zile).
La analizele endocrinologice, mi-au iesit urmatoarele valori :
prolactina=29,53 ng/ml (in ziua a21a a ciclului menstrual)
hemoleucograma :anizocromie usoara (relativ frecvente monocite discret hipocrome)
LH, FSH,ESTRADIOLUL, TSH,FT4= valori normale
eocgrafie tiroida:LS15/20/49 mm. cu structura neomagena, prezinta o formatiune nodulara, bine delimitata cu diametrelele 8/8/10 mm. cu structura mixta, cu mici zone de calcifiare si o formatiune nodulara izoecogena bine delimitata u diametrele 8/7/9 mm. Istm 3mm. LD=15/20/48 mm. cu structura discret neomogena.
examen ecografic endovaginal:a 12 a zi, uter cu endometru care are o grosime de0,8 cm.trilaminar dar neregulat, ca si ecogenitate cu zone mai dense si linia mediana usor ondulata.
zonede hiperplazie.
o dermatoloaga ne-a diagnosticat cu eritrasma,altul cu candidoza.