T3 la copii

Dezechilibrele hormonale

Postata de lilianamilica cu 12 ani in urma.

Buna ziua

Am o fetita de 13 ani si i-am facut niste analize pt hormonul de crestere pt ca are deja 174 cm( a fost tot timpul inalta pt varsta ei).Noi parintii avem 168 cm respectiv 183cm,iar eu ,mama, am o tiroida marita in volum.

TSH=2.25

T4=98.65

T3= 2.41

Astea sunt rezultatele analizelor ei si va rog sa-mi spuneti daca valoarea lui T3 este ingrijoratoare.

Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Andrei

acum 11 ani

TSH-ul e normal..celelalte sunt de importanta secundara.

Daca fata are deja menstre, nu mai creste in inaltime prea mult, asa ca nu sunt motive de ingrijorare.