stiti vreun tratament pe par excesiv dar excesiv la barbati?

Dezechilibrele hormonale

Postata de sebanarcis cu 12 ani in urma.

va implor sa ma ajutati!am 16 ani si par aproape pe toata fata care sta f urat,si e super super nasol,par excesiv pe tot corpul(inca de acum 2 ani),si sprancenele au crescut aiurea si tenul fff gras.....va rog mult ptr ca nu mai rezist!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

perioada de pubertate include transformarile sexuale secundare secretiei de testosteron: par facial, cresterea masei musculare si aparitia pilozitatii pubiene si axilare.

George

acum un an

Mâini piept picioare, nu e o problemă să ai par, chiar si mult cum zici tu, asta nu trebuie să te sperie, iar pe față, cere niște sfaturi despre un tratament să incetinesca creșterea, dacă nu eventual ia-ti din 2 în 2 zile barba cu mașina dacă te deranjează așa tare sau poți să o aranjezi, o tunzi îi faci un contur ceva, dar atenție nu incerca să îți iei parul de pe mâini sau pe picioare, e perfect normal să ai par pe membre, în fond ești barbat, nu încerca să te epilezi!