Sindromul Kallmann si placerea sexuala

Dezechilibrele hormonale

Postata de HuangLong cu 12 ani in urma.

Doresc sa va pun urmatoarea intrebare
Sufar de Sindromul Kallmann. am 27 de ani si am fost diagnosticat acum 8 luni. De 8 luni fac tratament cu androgel. Doresc sa va intreb daca in urma tratamentului hormonal este posibil sa simt placerea sexuala, libido-ul, pentru ca pana acum nu am simt nimic. Am incercat sa ma autoexcit, dar nu simt vreo placere. Defapt nu simt nimic.
Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In acest sindrom este vorba despre un deficit de secretie din hipotalamus a gonadotropin-realising hormon (Gn-RH). Ce controleaza secretia de testosteron , plus hipoosmie/anosmie (lipsa partiala/totala a mirosului). Tratamentul are ca efect dezvoltarea testiculara si a comportamentului sexual, precum si inducerea fertilitatii.