Scurgeri saigunolente

Dezechilibrele hormonale

Postata de Balan84642 cu 11 ani in urma.

As dori sa aflu ce mi se intampla.Dupa o verificare de rutina a sanului - (sunt la menopauza si fac asta preventiv) am observat ca din sanul stang curge un lichid rosu-maroniu .Am mers la medic am facut o mamografie si examan citologic dar nu am primit rezultatul.Daca cineva poate sa-mi explice ce as putea evea mas bucura foarte mult.Nu am rabdare ,nu stiu de ce dureaza asa mult ,am 10 zile de la analize.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Secretia mamelonara poate avea numeroase cauze: sarcina ( nu este cazul), afectiuni endocrinologice ( hipofizare, endocrinologice), mastita ( infectia glandei mamare), formatiuni tumorale mamare ( ex papiloame ductale ), etc.
Rezultatul citologic va sugera cauza probabila si tot el va indica si necesitatea investigatiilor suplimentare ( daca este vorba de o cauza locala-inflamatia ductului, formatiune tumorala, etc) sau endocrinologica.

Balan84642

acum 11 ani

va multumesc din suflet pentru raspunsul dat.