sarcina cu hipotiroidism

Dezechilibrele hormonale Boli tiroidiene

Postata de roxana nistor cu 11 ani in urma.

Buna ziua ,am si eu o nelamurire daca ma poate ajuta si pe mine cineva,sunt insarcinata in 12 saptamani si acum o saptamana am aflat ca am hipotiroidie,acum iau tratament dar sunt curioasa daca imi afecteaza fatul ac***a in vedere ca tratamnetu l-m inceput acum cateva zile.Am primit pareri pro si contra in pastrarea sarcinii si sunt foarte ingrijorata si speriata in acelasi timp,va rog sa ma ajutati cu un sfat.va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Hipotiroidismul trebuie tratat si monitorizat periodic in vederea pastrarii unui nivel al secretiei tiroidiene in limite normale; de regula, doza de euthirox trebuie marita treptata pe parcursul sarcinii, ca dupa nastere aceasta sa scada.
Hormonii tiroidieni au un rol important in dezvoltarea normala a fatului atat neuropsihica cat si motorie, in special in primul trimestru de sarcina. Pe tot parcursul sarcinii dezvoltarea fatului depinde de nivelul hormonal al mamei, chiar daca secretia tiroidiana a fatului incepe sa se produca incepand cu a 10-12 saptamana de sarcina ( totusi insuficient pentru dezvoltarea normala, depinzand de secretia materna).
Asadar, trebuie sa aveti in vedere ca exista riscul ca fatul sa fi suferit in aceasta perioada de 12 saptamani de sarcina, daca secretia tiroidiana a fost scazuta si nu a fost corectata medicamentos. Decizia de a pastra sarcina va apartine in totalitate.

roxana nistor

acum 11 ani

La analize mi-au iesit tsh-8;12 si t4-13,46 ,endocrinologu mi-a dat euthyrox 100.pana la cate saptamani se poate face intrerupere de sarcina???