rezultatele analizelor hormonale

Dezechilibrele hormonale

Postata de Antonya cu 12 ani in urma.

va rog frumos daca se poate sa imi ziceti ce inseamna rezultatele analizelor hormonale pt ca medicul care m-a trimis la analize este in concediu si as vrea sa stiu daca e ceva in neregula:
tsh''''3,55(0,50-4)
ft4''''1,92(0,80-2,00)
prolactina''''15,4(2-20)
fsh''''6,86(f.fol2,4-9,3)(f.lute0,6-8)
lh''''8,98(f.fol1,9-8)(f.lute0,8-12,6)
estradiol''''98(f.f;ol30-120)(f.lute70-250)
progesteron28,82(f.folic0,2-1,4)(f.lute4-25)
Va rog sa imi raspundeti.Va multumesc

Raspunsuri (1)

Antonya

acum 12 ani

am facut un ecograf si mi s-a zis ca mi-e marita glanda tiroida pe o parte si am si noduli.problema mea este ca ma deranjeaza gatul,jos la baza gatului parca ma strange cineva de gat,nu suport bluze pe gat,nimic.nu pot manca ,inghitii nimik solid de 2 luni,mananc doar cartofi piure si iaurturi,pufuleti si supe.ma sufoc,senzatii de arsura in gat,dar nu cand inghit ci in general.dupa analizele de mai in sus am fost la endocrinologie unde a zis ca analizele sunt bune si nu am nimik,am ajuns la orl si de acolo am fost trimisa la ecograf unde mi s-a zis de tiroida marita si noduli,inca nu am mers la endocrinologie pentru un tratament.intrebarea mea este:toate simptomele scrise mai in sus pot fi din cauza glandei tiroide sau alta cauza?