reglare hormonala

Dezechilibrele hormonale

Postata de send cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Am 37ani si acum 4 ani am fost operata de carcinom papilar folicular, si de atunci am probleme cu reglarea hormonala .In prezent iau EUTHYROX DE 100, dar nu ma simnt prea bine, au inceput palpitatiile, insomniile, nervozitatea se pare ca doza nu mai este buna pentru ca si analizele nu au iesit bine, respectiv:TSH- 0.178( VAL NORMALE 0.470-4.640) iar FT4- 1.34,T4-9.83, se incadreaza in limite normale.
Ce doza de euthyrox trebuie sa iau?
Va multumesc mult.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Buna ziua,
va recomand un consult la medicul de endocrinologie, care va stabili doza de euthiyox. Valoarea TSH-ului mica indica o functionare crescuta a tiroidei, ceea ce explica palpitatiile, nervozitatea.

Utilizator11549696850

acum 5 ani

Eu am fost operata de același lucru ca și dvs acum un an. Pe perioada tratamentului, tsh-ul trebuie sa fie mereu 0,deci este bine. Tsh ul trebuie ținut sub control la limita de aproape 0 pentru a nu stimula creșterea de țesut nou tiroidian. Probabil este prea mare doza dacă acuzați palpitații și nervozitate (semnele hipertiroidismului) și eventual va poate da euthyrox de 75 sau cât considera. Sunt și anumite reguli pe care trebuie sa le urmați. Luați pastila dimineața, nu mâncați cel puțin 40 de minute înainte și cafeaua se bea cu minim 2 ore după pentru ca împiedică absorbția medicamentului. Țineți minte :analize bune înseamnă tsh mereu aproape de 0 și ft4 cât scrie acolo,între acele valori.