Probleme tiroida in sarcina

Dezechilibrele hormonale

Postata de cosmin moise cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

Sotia mea este insarcinata in 7 saptamani si la analizele pentru sarcina I-a iesit TSH-ul mare 6.04.

Medicul ginecolog I-a dat trimitere la endocrine iar medical endocrinology I-a dat tratament cu EUTYROX 25 1pe zi. El spune ca nu influenteaza in mod negative sarcina ba chiar o ajuta sa evolueze normal.
Ce parere aveti este OK acest tratament, pot intervene problem in sarcina din cauza lui, poate avea bebelul de suferit din aceasta cauza????

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este indicat sa urmati tratamentul cu eutirox pentru a controla functia tiroidiana. Tratamentul nu influenteaza evolutia sarcinei insa hipotiroidismul netratat poate avea repercursiuni grave asupra fatului.

aspen

acum 10 ani

Doar analiza de TSH nu e relevanta pt stabilirea disfunctiei tiroidiene. Ai nevoie si de analiza pt "free T3" si "free T4". In ceea ce priveste tratamentul, sub nici o forma sa nu alegeti medicatie bazata doar pe T4 (de ex EUTYROX, synthroid, Levothyroxine)! Mergeti pe varianta extractului de tiroida (dessicated thyroid) care contine toate componentele necesare functionarii normale a tiroidei, si anume: T4, T3, T2, T1 si calcitonina.
Success si sarcina usoara!