pot avea copii sanatosi?

Dezechilibrele hormonale

Postata de amy204you cu 14 ani in urma.

sunt intr-o dilema f mare. cred k am mai spus, eu sunt operata de glanda tiroda, am avut noduli si sa extras jumatate de glanda.am 23 de ani si vreau sa stiu daca pot avea copii sanatosi,si ce se intampla daca renunt la pastile. o perioada nu am luat din cauza k m-am ingrasat. pot tine cura de slabire cu ceaiuri siropuri...etc.astept raspuns. va rog ajutati-ma!!

Raspunsuri (4)

ionica

acum 14 ani

Trebuie sa-ti faci un set de analize sa vezi daca totul este in regula si poti intreba medicul endocrinolog ce sanse sunt pentru a ramane insarcinata.

Sanatate

alyaly

acum 14 ani

Buna amy204you !
Imi poti spune si mie cum ai aflat ca ai noduli tiroidieni?Ce simptome ai avut de ai mers la medic?Am 27 de ani si niste simptome foarte ciudate care indica hipertiroidismul dar imi este oarecum teama sa merg inca la medic....imi poti spune si mie cu ce simptome te-ai confruntat?
Multumesc frumos!

amy204you

acum 14 ani

Buna Ayaly!noduli tiroidieni mi-a decoperit medicul de familie.bineinteles aveam siptome dar eu nu spuneam la nimeni. mi-ar place sa stau de vb cu tine. id-ul meu este amy204you.

ioana

acum 14 ani

Buna Amy204you!
Am 40 de ani,sunt operata de 19 ani de tiroida(lobectomie),iau in continuare tiroxina(cand uit sa-mi iau pastilele 1-2 zile imediat iau in greutate-asta pentru ca am un"usor"hipotiroidism)si am doi copii de 10 si 12 ani SANATOSI!!! Iar eu arat foarte bine-cel putin asa spun prietenii si oglinda.
Opinia mea este ca :
1)trebuie sa faci controale regulate (1-2/an cu analize de sange si ecografie)pentru a sti daca afectiunea evolueaza;
2)tratamentul e continuu,pe viata;fara pauze-asta deregleaza organismul!!!!
3)in sarcina dozele de hormoni administrate vor fi putin modificate in functie de necesitati
4)sa ai o viata activa,sanatoasa,echilibrata-mancare,odihna,miscare,totul cu masura si nu vor exista probleme.

Sa fii sanatosa!