Poate fi senzatia ca nu pot respira suficient aer oun semn al unei tulburari endocrine?

Dezechilibrele hormonale

Postata de Crina2575323 cu 14 ani in urma.

Ce analize ar trebui sa fac pentru ca medicul endocrinolog sa decida daca am sau nu o problema?
TSH-ul imi iese cu valori normale dar am senzatia ca nu pot respira suficient aer si este ingrijorator cu atat mai mult ca acum a aparut si noaptea. Am dureri articulare de peste 20 de ani.

Raspunsuri (3)

Bacu Crina

acum 14 ani

In primul rand ar trebui sa faci o ecografie tiroidiana (daca e cazul, scintigrafie), analize specifice, in functie de simptome si in urma consultului (t3, t4, tsh, etc.). Iar pe baza rezultatelor, medicul endocrinolog iti poate pune diagnosticul corect.
Posibil, totusi ca simptomele pe care descrii, alturi de altele, sunt specifice atacurilor de panica: senzatia a nu ai aer suficient, maini transpirate, uneori tremuraturi, usoara teama, insomnii, etc. Daca iti regasesti si restul manifestarilor, printre acestea, parerea mea e ca ar trebui sa vorbesti cu medicul de familie sa te indrume mai departe, eventual catre un psihoterapeut. Totul este rezolvabil.

ZANICHELI

acum 14 ani

buna,s-ar putea sa ai o infectie in corp,ac***a in vedere ca ai si dureri articulare,poti sa-ti faci VES si vezi cum iti iese

irina

acum 13 ani

Am avut si eu aceeasi problema acum 8 ani.Am umblat prin nenumarati doctori de toate specialitatile.....Mentionez ca am fost internata la Parhon,Elias...nu am absolut nimic fizic.
Sugestia mea ar fi sa mergi la un psihiatru.Cu siguranta vei gasi raspunsul la problemele tale. Eu asa am facut si am descoperit ca am anxietate.Toata lumea o are dar la fiecare se manifesta intr-un mod diferit.Succes..