pilozitate

Dezechilibrele hormonale

Postata de Elena_sbe cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am 22 de ani si o problema cu pilozitatea. Chiar si dupa epilarea cu ceara parul apare dupa 2-3 zile ceea ce este foarte deranjant, si as fi dorit sa va intreb daca ar putea fi o problema hormonala sau endocrinologica sau pur si simplu asa functioneaza organismul meu.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 12 ani

Ar putea fi vorba despre o problema hormonala [cauza fiind cresterea nivelului de hormoni masculini] sau ar putea fi vorba despre sindromul ovarelor polichistice. In concluzie,ar fi bine sa faci un control ginecologic si unul la medicul endocrinolog, pentru a determina cauza si a putea primi cel mai eficient tratament.