PIlozitate excesiva

Dezechilibrele hormonale

Postata de dubluve2012 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

As dori sa va intreb daca pilozitatea excesiv de excesiva :D la un barbat se poate transmite genetic si la copil.Aceasta pilozitate excesiva e pe aproape tot corpul: maini, picioare, piept, spate.... Ce sanse sunt ca un eventual copil sa NU mosteneasca aceasta pilozitate?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

hirsutismul sau pilozitatea excesiva este intalnita in zone unde la femei acesta este minim sau absent (fata, gat, torace,abdomen) .

dubluve2012

acum 12 ani

Buna ziua,

Multumesc pentru interesul legat de problema mea insa cred ca nu m-am facut bine inteles. Eu sunt barbat si din pacate mama natura m-a inzestrat cu prea mult par :D pe aproape tot corpul...fire negre si groase. As dori sa stiu daca aceasta pilozitate excesiva (asa cum o vad eu) poate fi transmisa mai departe la un copil atunci cand ma voi hotari sa fac unul.

Exita vreun set de analize care mi-ar putea oferi un raspuns?