par nedorit pe picioare

Dezechilibrele hormonale

Postata de dayala cu 12 ani in urma.

Am 33 ani, sunt femeie si am o problema cu parul nedorit de pe picioare. daca ma epilez, dupa o saptamana incepe sa creasca la loc, daca ma rad, a 2 a zi trebuie sa dau iar cu bigul. nu ma pot duce la plaja ptr. ca imi este rusine, nu pot purta vara pantaloni scurti ptr ca se vede. am par in zona inghinala, intre pulpe si pe spatele lor. m-am saturat sa ma tot rad. va rog din suflet sa ma ajutati. Incotro sa o apuc si ce ar trebui sa fac?

Raspunsuri (3)

mihaela

acum 12 ani

problemele cu parul abundent de pe corp (hirsutismul) pot fi cauzate de anumite dereglari hormonale. Indicat este sa mergeti la un control ginecologic pentru a vedea daca nu aveti chisturi ovariene, apoi la un consult endocrinologic.

snickeritza

acum 12 ani

se poate face o epilare cu laser definitiva(nu chiar,in jur de 3-4 ani din cate stiu) dar costa destul de mult.dar bineinteles ca intai trebuie sa-ti faci analizele ginecolog/endocrinolog.

mihai tofan

acum 10 ani

paru la femei este o podoaba, oriunde sar afla