Palpitatii inima

Dezechilibrele hormonale

Postata de Machiavelli cu 12 ani in urma.

Buna seara,
Problema consta in palpitatiile inimii mele care se dovedesc a fi un pic "suparate" din timp ce simt inima ca imi bate chiar si cand ma odihnesc intins in pat.Efort fac zilnic deoarece asta imi e serviciul insa nu este unul exagerat.Imi este foarte greu sa adorm deoarece sunt stresat si grijului de ceea ce mi se intampla mai ales ca uneori parca "uit sa respir".Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat?Astazi este a doua zi in care mi se intampla asa...Poate si din cauza ca ma gandesc numai la inima ce-mi bate, sunt practic panicat.in sa mentionez ca m-am apucat de fumat acum 10 zile insa niciodata nu am trecut de pragul de 2 tigari intr-un interval de timp de 24 de ore.Se poate sa nu fumez corect si ca fumul sa se duca in jurul inimii si nu in plamani?Sper sa nu aibe legatura ca asta.V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta, poate asa voi reusii sa ma odihnesc si sa adorm.
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

ochi negri

acum 12 ani

Fumatul nu e ...corect nicicum,dar nu cred ca asta e cauza.Poate fi oboseala.stres,poate fi o componenta anxioasa,pot fi dezechilibre chimice in organism.Du-te la medic pentru un consult sau ia cate un EXTRAVERAL(nu se da fara reteta)si te vei putea odihni mai bine.Nesomnul duce la tot felul de stari aiurea,si eu am trecut prin asa ceva,ca nu stiam''nu dorm din cauza starii mele,sau nu ma simt bine de nesomn?Nu bei prea multa cafea?Nu te speria,ca mai rau faci,palpitatiile nu indica o afectiune a inimii,neaparat.

Machiavelli

acum 12 ani

Multumesc frumos pt raspuns.Am uitat sa mentionez faptul ca acum 2 saptamani am fost la un control deoarece fara adeverinta acestuia nu ma puteam angaja deoarece atesta faptul ca sunt apt pt a practica serviciul respectiv.Nu prea am inteles ce a scris acel doctor deoarece a scris intr-o limba straina(nu sunt in Romania) dupa care am fost angajat, deci cred ca au fost bune analizele.Stiu doar ca tensiunea si glicemia din sange mi-au iesit perfect.M-a controlat si la inima si tot ok i s-a parut.Sper doar ca m-am speriat eu de unul singur.Oricum tigarile le voi relua la sfarsitul verii, pana atunci m-am gandit sa le las deoarece nu vreau sa am nicio problema pe aici.
Inca o data, mersi frumos!

luki

acum 12 ani

poti lua panangyn un comprimat de 3ori pe zi.sii tigarile poti sa le lasi de tot,nu iti aduc nimic bun decat iti ajuta organismul sa nu se oxigeneze cum trebuie.

MembruMobileApp1509365419

acum 5 ani

Salut si eu am aceasi problema suna-ma 0775398701