noduli

Dezechilibrele hormonale

Postata de membru242690 cu 10 ani in urma.

Buna!Am 21 de ani...De aproximativ 5 luni mi-au aparut in jur de 4-5 noduli pe partea dreapta a gatului,si un nodul la baza craniului tot in partea dreapta(nodul sau ganglion occipital,cred ca asa se numeste),acesta imi provoaca dureri uneori...De curand am observat ca mi-au iesit alti 3 noduli mai jos in zona ovarului drept,care se simt la palpare(sunt ca niste bile de aproximativ 2 cm). Nu stiu din ce motiv mi-au aparut si nici nu am fost la nici un medic deocamdata....si plus de asta nu stiu unde ar trebui sa merg mai intai...ce ar trebui sa fac sau care este motivul aparitiei acestora?

Raspunsuri (4)

Eliza

acum 10 ani

Mergi la un medic endocrinolog!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Acei noduli sunt, cu cea mai mare pobabilitate, ganglioni limfatici mariti. Este recomandat sa consultati medicul de familie pentru confirmare. Va trebui sa aveti in vedere un consult hematologic.

membru242690

acum 10 ani

La medicul de familie nu pot merge,nu sunt asigurata. prefer sa merg la particular,doar sa stiu exact la ce medic...am uitat sa specific,in prima saptamana am luat 7 zile ciprobay 1000 mg,insa nu am simtit nici un efect...multumesc pt raspuns!

Carmen

acum 10 ani

Buna! Ai facut analize? Cum au ieșit? Sunt curioasa pt ca am o problema asemănătoare! Mersi!