noduli tiroidieni

Dezechilibrele hormonale

Postata de casier cu 11 ani in urma.

As dori un tratament naturist pentru un nodul tiroidian. Multumesc !

Raspunsuri (5)

Dr. Adina Anghelea

acum 11 ani

Ar trebui sa stiu mai multe despre stare dvs de sanatate,despre analize: hormoni tiroidieni,daca luati un tratament in prezent,daca nodulul e activ,adica aveti simptome deranjante:palpitatii,tremuraturi,etc.
Ca tratament general va recomand ASHWAGANDHA, RHODIOLIN,NONIlichid dar ca sa va pot indica un tratament specific, va rog sa-mi dati mai multe informatii.

casier

acum 11 ani

In urma analizelor si a ecografiei nodulul nu este activ,el nu a crescut.Mentionez ca nu mai iau nici un fel de tratament de circa 6 ani in urma unui supradozaj de hormoni .Tratamentul mi-a fost intrerupt de catre un medic endocrinolog din Tg.Mures ac***a probleme in timpul menstruatiei care nu se mai oprea si eram nevoita sa fac chiuretaj.Analizele au iesit bine,glanda functioneaza bine,insa la ultima consultatie facuta in Sibiu medicul mi-a spus sa operez cu extirpare totala. de tiroida,eu nefiind de acord.Am fost si am consultat si alti medici care mi-au spus la fel sa nu operez.In general ma simt bine nu am palpitatii sau alte simptome .Urmez de ceva timp un tratament cu ceai de sanzaiene,alifie si tictura de sanzaiene.Singura problema este urmatoarea;sunt mai agitata cate odata sau plang imediat si ma cosum din orice lucru(fie el cat de marunt).In rest,sunt bine si va multumesc pentru raspunsul dat.Poate reusesc sa scap si de acest nodul.,fara a fi operata.Multumesc si astept raspunsul dv.O zi buna!!

Dr. Adina Anghelea

acum 11 ani

Puteti lua ce v-am indicat, in plus mai puteti lua tinctura de valeriana cu paducel sau simpla

casier

acum 11 ani

V a multumesc din suflet!!!

campean adrian

acum 10 ani

buna ziua. am facut ecografie tiroidiana si rezultatul a fost; lob stang 43\\\\ 24\\\\ 19 mm, vt=10,2 cm cubi in treimea medie,superior,nodulhipoecogen cu diametrul de 7.4\\\\5.3 mm .. istm; antero-posterior 4.4 mm lob drept; 52.3\\\\27\\\\26 mm vt=19.2 cm cubiocupat cu un nodul de 4\\\\2.5 cm. concluzii; gusa lobara dreapta. macronodul ldt. hipertiroidie cu t3. posibil adenom tiroidian . t3=6,22 pmol\\\\l t4=11,60 pmol\\\\l tsh=0,03 uul\\\\ml multumesc mult.