noduli tiroidieni

Dezechilibrele hormonale

Postata de sweetty cu 12 ani in urma.

Am 23 de ani si in urma cu cateva zile am fost diagnosticata ecografic cu gusa tiroidiana polinodulara medie. Sunt programata la un consult abia peste doua saptamani si as vrea sa stiu daca sa imi fac griji. Rezultatele ecografiei sunt urmatoarele:
- lob tiroidian drept: – tesuturile pretiroidiene de aspect normal clinic si ecografic
– capsula tiroidiana intacta
– dimenisiuni: 2cm axul transversal, 1,8 cm axul anteroposterior, 2,2 cm axul sagital
– ecostructura prezinta numerosi noduli solizi, hiperecogeni cu diametrul intre 0,3 si 0.6 cm, bogat vascularizati
– contur boselat
- lob stang: – tesuturile pretiroidiene de aspect normal clinic si ecografic
– capsula tiroidiana intacta
– dimensiuni: 2 cm axul transversal, 2 cm axul anteroposterior, 2,5 cm axul sagital
– ecostructura neomogena, cu numerosi noduli, solizi,hiperecogeni, bine vascularizati cu diametrul intre 0,3 si 0,5 cm
- istmul tiroidian: – marit de volum cu nodul anterior ce determina o boselura cu diametrul de 1,3/0,6 cm. Nodulul este solid, hiperecogen si bine vascularizat.
Arterele carotide comune si venele jugulare interne fara modificari patologice.
Fara adenopatii laterocervicale.

Tin sa precizez ca am remarcat si o usoara imflamare a ganglionilor de sub barbie. Are legatura cu tiroida sau poate fi dintr-o alta cauza? Recent am facut si analize de sange. Totul a iesit bine, mai putin magneziul ( 1,4 mg/dl, valorile normale fiind de 1,7-2,5 mg/dl), calciu seric total la limita inferioara ( 8,50 mg/dl, valorile normale fiind 8,50- 10,20 mg/dl), calciul ionic seric ( 3,57 mg/dl, valorile normale fiind de 3,60-4,30 mg/dl) si trigliceridele 213 mg/dl, valorile normale fiind mai mici de 170 mg/dl). Colesterolul a iesit bine de 178 mg/dl, iar glicemia de 89 mg/dl.
Am fost diagnosticata si cu ulcer duodenal cronic, dolicocolon, ptoza renala in urma unei ecografii, splina un pic marita ( de 11,8 cm), vezica biliara are peretii ingrosati, hiperecogeni iar la ovarul drept am si un chist de 2,7 cm ( chisturile imi dispar daca iau anticonceptionale si reapar daca renunt la ele).

In ultimele luni starea mea de sanatate s-a alterat destul de tare, sunt foarte obosita, ametita, am senzatie de sufocare, presiune in gat, sunt foarte deprimata. Iarna aceasta am luat in greutate 8 kg, iar in ultimele luni am reusit sa slabesc 7.

Va rog sa imi raspundeti, sunt ingrijorata, mai ales ca in ultimele luni vestile cu privire la sanatatea mea sunt din ce in ce mai proaste.

Raspunsuri (3)

Andrei

acum 12 ani

In primul rand nu exista gusa mica/medie/mare sau gradul I/II/III, aceste clasificari nu se mai folosesc de 20 de ani. In al doilea rand mi se pare ridicol sa cauti cu lumanarea niste "noduli" de 3-5 mm intr-o tiroida de cam 8-9 ml cat are a dv. Singurul care pare demn de bagat in seama e cel din istm. E greu de crezut ca un endocrinolog poate descrie asa ceva, mi se pare ceva complet neserios, parte a unei tehnici de bagat pacientii in sperieti. Probabil aveti o tiroidita autoimuna. Faceti niste anticorpi antitiroidieni si un TSH.

sweetty

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns. intr-adevar, am programare la endocrinolog abia peste 2 sapt. ecografia nu a fost facuta la un specialist, dar sper ca endocrinologul sa ma lamureasca mai mult. voiam sa stiu si ceva dinainte deoarece medicul de la ecografie m-a speriat f tare si sunt sigura ca a si exagerat

corina

acum 10 ani

eu astazi am fost la endocrinolog si rezultatele sunt negre am noduli de (scriu ce am vazut pe scrisoarea medicala ),,14.1*6.17 10.7*7.8 8.6*6.45 9.4*6mm si mai mari de 22.3*16mm11.3*8.7mm solid mi-am facut analizele la sange azi maine merg sa vad cum au iesit dar din ce mia zis doct. trebuie neaparat operatie Nici nu stiu cum sa gandesc ce va fi ce va urma va multumesc