Noduli tiroidieni, operatie?

Dezechilibrele hormonale

Postata de Utilizator11532638230 cu 5 ani in urma.

Buna seara, cine a mai fost in aceasta situatie si ar putea sa ma ajute?
Ieri mama mea a fost la un medic endocrinolog care i-a descoperit 3 noduli tiroidieni. 2 destul de micuti , iar al 3 cam mare. Am facut analizele, iar acum asteptam rezultatele. De asemenea i-a recomandat extirparea lui.
Intrebarea ar fi: Se poate opera doar nodulul fara a scoate tiroida?
De asemenea are durere de gat(exterior), nu este puternica, dar constanta?
Nodulii ar putea cauza acest discomfort?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/nodulii-tiroidieni_880

Utilizator21564936222

acum 4 ani

Eu l-am tratat cu iod radioactiv acum 26 de ani la Parhon si a fost in regula