nodul

Dezechilibrele hormonale

Postata de anelia141948 cu 14 ani in urma.

buna ziua.am facut o ecografie la san,la med de familie,si mi-a spus ca am niste noduli de grasime,dar nu mi-a explicat prea multe despre acestia..mi-a recomandat doar regim alimentar..mentionez ca acesti noduli nu ma dor decat in perioada premenstruala..va rog oferiti-mi mai multe informatii despre ei..daca sunt periculosi,daca trebuie pe viitor sa-mi fac alte ecografii..multumesc!

Raspunsuri (4)

oana

acum 14 ani

Cred ca ar trebui sa mergi la un medic specialist pt a vedea exact in ce stadiu sunt acei noduli.
Medicii de familie nu prea se pricep asa cum am vrea noi

angelica81

acum 14 ani

Mergi la un specialist(senolog) care-ti va controla foarte bine sanii,iti va face o ecografie si va recomanda o mamografie daca este cazul.Pentru linistea ta ,cere sa ti se faca ac aspirat,evident daca specialistul crede ca este necesar(eu l-am facut si nu este dureros).Multa sanatate

marialeea

acum 14 ani

Poti incerca si un consult la endocrinologie - Institutul Parhon (daca esti din Bucuresti), totusi sanii sunt si ei in categoria glande endocrine, mai ales ca spui ca nodulii te dor in perioada premenstruala. Momentan nu cred ca sunt probleme, dar trebuie tinuti sub observatie. Mama mea s-a ''pricopsit'' cu ei cand a intrat la menopauza, pe fond endocrin, bineinteles, si i s-a spus ca sunt nepericulosi, dar trebuie sa aiba grija si sa vina la control. Din cand in cand se duce la mamografie la Parhon, mai ales ca inca o mai dor in anumite perioade. Dar inca nu are probleme, totul e pe fond endocrin. Du-te si pe la endocrinologie, ca sa elimini si aceasta posibilitate (si anume ca ai un dezechilibru endocrin).
Sanatate multa iti doresc.

anelia141948

acum 14 ani

multumesc pt sfaturi!o sa merg ,intr-adevar, la un specialist!