Nodul tiroidian,nodul la sanul stang

Dezechilibrele hormonale

Postata de Mada14111982 cu 14 ani in urma.

Am un nodul tiroidian care s-a transformat in chist si de o luna mi-a aparut un nodul la sanul stang.Am fost la consult si mi-am facut mai multe ecografii,dar din 2008 nu mi s-a dat un tratament.Am inteles ca este vorba de tulburari hormonale.As vrea sa fac ceva,sa iau un tratament,sa fac alte analize.Va rog sa imi spuneti ce pot sa fac in continuare.La examenul ecografic mamar mi s-a descoperit o formatiune ovalara de 14/5 mm cu ax lung paralel cu suprafata cutanata,cu ecogenitate scazuta neomogena prin prezenta de fine travee si cu contur poliarcuat(fibroadenom?),fara adenopatii axilare,iar dupa punctia facuta la Parhon,in raportul de examinare citopatologica prin punctie cu ac fin scrie epitelii foliculare tipice/atrofice,moderata siderofgie,coloid abundent,nodul adenomatos folicular foarte bine diferentiat fond coloid hemoragic vechi sclerocicatricial.transformare chistica partiala.Dupa 6 luni,la consult s-a observat o reducere in volum de la 45/30 mm la cca 10.3/8.4 mm,contur nodular foarte bine delimitat,continut hipoecogen neomogen.As vrea sa ma indrumati in continuare.Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Radu Cerasela

acum 14 ani

Cand anume ati repetat consultul? Recent, luna trecuta?
Mai urmati tratament, ce anume? Ce a determinat reducerea in volum ?

Ati tinut un regim?
trebuiesc cunoscute toate detaliile pentru a vedea cum anume procedam in continuare in functie si de investigatiile facute anterior.

Madalina

acum 14 ani

Luna trecuta l-am repetat.Nu mi s-a dat tratament.Tocmai asta e.Mi-au spus sa imi fac ecografii la 6 luni.Mi s-a redus nodulul tiroidian dupa ce am luat un gel pe baza de aloe,dar nu cred ca-si mai face efectul.Medicii mi-au spus ca am tulburari hormonale si ca nu au cum sa ma trateze.Orice medicament nu si-ar face efectul.Mi-am facut analizele pentru glanda tiroida si mi-au iesit in limitele normale.Trebuia sa ma mai duc sa-mi mai fac o ecografie la san ca sa vada endocrinologul daca imi va da tratament sau nu,dar aveam deja o ecografie cu fotografie.Nu prea mananc.Nodulul tiroidian mi-a aparut in 2008,iar cel la san in 2009.In ce situatii se pot transforma in cancer?Nimeni nu-mi spune ce sa fac.Doar sa stau sa astept.Va multumesc.