Nodul glanda tiroida

Dezechilibrele hormonale

Postata de nustiucesaaleg cu 9 ani in urma.

In urma unei ecografii am primit urmatorul rezultat:

LOB DREPT - diametrul antero-posterior: 1.15 cm; - diametrul transvers: 1.46 cm; - diametrul longitudinal: 4.26 cm. Ecostructura omogena.

Latero-cervical dreapta se evidentiaza adenopatii, cu caracter inflamator, cu diametrul maxim: 5.8 mm.
ISTM - diametrul antero-posterior: 3 mm.

LOB STANG - diametrul antero-posterior: 1.03 cm; - diametrul transvers: 1.34 cm; - diametrul longitudinal: 4.56 cm. Ecostructura neomogena.

In lobul stang in jumatatea inferioara se deceleaza nodul hipoecogen, bine delimitat, neomogen prin prezenta de fine incluziuni lichidiene; are dimensiunile: cranio-caudal 4.8 mm, antero-posterior 3.1 mm

Latero-cervical stanga se evidentiaza adenopatii cu caracter inflamator, cu diametrul maxim: 6.4 mm. Densitate vasculara intraparenchimatoasa: normala.

Analize sange:

Dehidroepiandrosteron - sulfat (DHEA - S ) 31/07/2014
chemiluminiscenta 2 kit 1 ?g/dL 240,3 98.8 - 340
Testosteron liber (Free testosterone) 31/07/2014
ELISA kit2 nmol/L 0,006 Barbati adulti : 0.015 - 0.145 Femei : < =0.014 contraceptive orale : 0.001 - 0.0069 post menopauza : 0.0003 - 0.0058

TSH ( Hormon de stimulare tiroidiana ) 16/07/2014
Electrochemiluminiscenta ?UI/mL 1,12 0.27 - 4.2

Ma puteti ajuta va rog cu o interpretare?

Raspunsuri (3)

luminita270

acum 9 ani

De fapt,aceste analize sunt interpretate numai de catre medicul endocrinolog.Sfatul meu,mergi la C.I.PARHON,arata analizele unui medic si numai in urma anamnezei,analize si control se poate stabili o procedura medicala.Este usor sa cerem sfaturi pe net,nu intotdeauna sunt benefice si favorabile.Problemele tiroidei,mai ales ca exista acesti noduli,sunt vaste si complexe,sunt cativa noduli care pun cateva semne de intrebare,mai ales ca exista usoare adenopatii.SANATATE!

luminita270

acum 9 ani

De fapt,citind inca o data,vad ca exista un singur nodul.

luminita270

acum 9 ani

Doctori ff. bi=uni PROF.COCULESCU(PARHON),PROF.DUMITRACHE(PARHON),DR DIACONU NICOLAE(Sp.Militar CENTRAL),DR DRAGOMIR ADINA(PARHON)