Nod in gat

Dezechilibrele hormonale

Postata de serbandu20 cu 10 ani in urma.

Buna seara. Sunt baiat, am 20 de ani si am un nod in gat. In urma acestuia, simt ca o parte din aerul pe care il inspir este blocat de acesta, de asemenea, imi confera o senzatie neplacuta la nivelul gatului (nu neaparat durere, insa simt ca este ceva acolo).

Mentionez ca mi-am autodeclansat acest lucru, din greseala. In cursul procesului de defecatie, nu am mai inspirat si am concentrat o presiune cam in regiunea gatului in loc sa concentrez in alta parte, aceasta regiune devenind un punct de rezistenta. De atunci am inceput sa am acest nod in gat.

Cumva mi-am afectat tiroida? Trebuie sa merg la medicul de familie? Sau direct la un endocrinolog? Exista posibilitatea sa treaca de la sine? (A aparut acum o saptamana).

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Puteti determina TSH, fT3, fT4 si ecografia tiroidiana pentru a exclude o afectiune din aceasta sfera.