Nivel estrogeni crescut?

Dezechilibrele hormonale

Postata de Noemi10 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Am 37 de ani, de curand am fost diagnosticata cu tiroidita Hashimoto, sunt sub tratament cu levotiroxina, as dori sa va intreb daca boala are vreo legatura cu ciclul foarte abundent (dealtfel regulat), dureri de sfarcuri care apar chiar si dupa menstruatie (deci nu ca si sindrom premenstrual), nivel scazut de libido, crestere in greutate. Pot fi eventual semnele unei cresteri al nivelului de estrogeni? Va multumesc mult pentru atentia acordata!
Meda V.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Simptomele pot fi determinate de hipotiroidie. Este bine sa observati evolutia lor sub tratament cu levotiroxina.

Noemi10

acum 10 ani

Va multumesc mult pentru raspuns.