nisip la rinichi

Dezechilibrele hormonale

Postata de nicoleta marioara cu 12 ani in urma.

buna. de curand am aflat ca am nisip la rinichi si as dori sa intreb daca acesta are vreo legatura cu hipertiroidia sau cu tratamentul pentru aceasta(thyrozol). va multumesc

Raspunsuri (2)

Andrei

acum 12 ani

Cu tratamentul nu, cu hipertiroidia la nivel teoretic, aceasta determinand o crestere a resorbtiei osoase. Dozati-va o calciurie (calciu in urina/24 de ore). Daca e normala (si va fi normala), afectiunea nu are legatura cu magnitudinea eliminarii de calciu in urina.

Plusy81

acum 12 ani

Ceai,ceai,ceai:D