nebido

Dezechilibrele hormonale Hipogonadism Hipogonadismul masculin

Postata de ----------------- cu 12 ani in urma.

buna seara..am si eu o intrebare ....am fost diagnosticat cu hipogonadism masculin si urmez un tratament cu nebido .cam de 3 ani ....simt o mare diferenta fata de dinainte de tratament.....dar sunt putin nelamurit ...am momente cand nu ma pot concentra si invat ceva mai greu fata de cei din jurul meu......la ce sa ma astept pe viitor pot duce o viata cat de cat normala cu aceasta"boala"

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

hipogonadismul masculin se defineste printr-o insuficienta secretie de hormoni androgeni; tratamentul vizeaza obtinerea/mentinerea caracterelor sexuale secundare, a spermatogenezei, stimularea libidoului, a potentei; exista diverse forme de hipogonadism, functie de componenta afectata (hipotalamica, hipofizara, din sindroamele de imunodeficienta dobandita, sportul de performanta, etilismul cronic)