Nebido vs Androgel

Dezechilibrele hormonale

Postata de HuangLong cu 12 ani in urma.

Buna ziua
Am fost diagnosticat cu Hipogonadism Hipogonadotrop (Kallmann) si mi s-a prescris ANDROGEL 50 mg. Un plic de gel pe zi. Am vazut ca exista pe piata romaneasca si NEBIDO 1000 mg/4 ml, solutie injectabila si vreau va intreb daca acest medicament (Nebido) este mai bun, eficient decat Androgel.
Am observat ca in Europa de Vest este mai folosit, si se recomanda mai mult, acest medicament decat cele pe baza de gel si ma gandeam sa ii sugerez medicului meu sa il folosesc.
Care prescriptie este mai buna?
Va multumesc

Raspunsuri (1)

nicu

acum 12 ani

Salut! si eu am hipogonadism ,am descoperit de 12 ani.M-am tratat la inceput cu PROVIRON dar am oprit pt. ca distruge ficatul.Acum fac o fiola de TESTOENANT la 3 saptamani.,ma simt bine desi un an am facut NEBIDO .Daca vrei putem vorbi pe mail ,[email protected] pt. a afla mai multe.