microadenom hipofizar

Dezechilibrele hormonale

Postata de spiri_li cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am o fata de 16 ani careia i s-a depistat un microadenom hipofizar cu diametrul de 3/3,1.As dori sa stiu cum poate fi tratat si unde m
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa mergeti si la un medic endocrinolog pentru evaluarea impactului endocrin (se va efectua un bilant endocrin complet in privinta secretiei de prolactina, de Gh-hormon de crestere, , ACTH, TSH, T4, tropi hipofizari), dupa care se va lua decizia terapeutica (tratament medical in terapia tumorilor secretante de prolactina, Gh, ACTH; chirurgical pentru adenoamele intraselare).

spiri_li

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns, revin cu specificatii:am fost la endocrinolog, am facut analize si in urma analizei ''sa turca'' care nu era concludenta ne-a trimis sa facem rmn.
rezultatul rmn este : sa turcica cu dimensiuni in limite normale (diametrul antero-posterior 7,3mm),contur neregulat, intrerupt in 1/3 dorsala a planseului , cu prezenta intrasellara a unui micronodul cu diametrul 3/3,1 mm, negadolinofil -situat median.
ce-mi puteti spune in urma acestora , se poate trata medicamentos sau chirurgical.
in ce consta operatia