microadenom hipofizar nesecretant

Dezechilibrele hormonale Panhipopituitarism

Postata de bianca1111 cu 11 ani in urma.

in urma unui rmn a rezultat microadenom hipofizar, intrucat dintre toti hormoni doar prolactina are valori mai mare decat cele normale, intrucat eu am menstruatie regulat , medicul a spus ca este nesecretant si prin urmare a zis sa mai asteptam cu tratamentul, momentan nu ar fi cazul...mi-a prescris insa femicur capsule, pe prospect scrie ca nu se administreaza in caz de tumoarea la glanda hipofiza....intrebarea mea este pot lua femicur fara probleme, microadenomul nu reprezinta o tumoare beninga?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ba da, aveti dreptate. Va recomand sa consultati medicul curant ( cel care v-a prescris medicamentul) in vederea unei eventuale schimbari de tratament.

bianca1111

acum 11 ani

am sunat medicul curant in momentul in care am vazut prospectul si mi-a spus ca il pot lua linistita ca eu nu am tumoare, ca acela este un chist ......repet, pe rezultat rmn scrie clar microadenom hipofizar, dna doctor stie prea bine, insa a spus ca nu este tumoare....nu siu ce sa facmai departe....