mi-a intarziat ciclu 4 luni

Dezechilibrele hormonale

Postata de 18alexa2010 cu 12 ani in urma.

buna ziua, sunt Alexandra, am 26 de ani. si o problema ..cel putin....mi-a intarziat ciclu de aprox 4 luni...sunt casatorita... nu sunt insarcinata... desi ne dorim...nu am fost inca la medic...nu am avut ciclul niciodata regulat .. insa nici nu mi-a mai intarziat atat de mult. in urma cu aprox 2 ani... in urma unor analize amanuntite am avut 6 luni tratament pentru dereglare hormonala... am pilozitate excesiva, am crescut in greutate, oboseala nejustificata... etc.....iar de vreo luna jumate am tratament pt steptococ in gat..mai fac doar injectii cu moldamin o data pe sapt... sa fie oare vreo legatura intre ele si intarzierea menstruatiei sau e ceva mai grav? va multumesc .... O zi buna

Raspunsuri (36)

DADA

acum 12 ani

Asta nu se numeste ''''intarziere'''', este o dereglare. Cauza ar putea fi chisturile ovariene ovariene care pot fi depistate prin echografie, iar tratamentul este cu anticonceptionale date de endocrinolog in urma analizelor. Fiicei mele nu i-a venit ciclul 2 luni, am mers la ginecolog si in urma echografiei i s-a depistat un chist pe un ovar. Ginecologul i-a prescris un tratament pt provocarea menstruatiei si apoi anticonceptionale pt resorbtia chistului. Desi era un chist mare s-a resorbit in cateva luni cu tratament. Ar fi trebuit sa mergem pt tratament la endocrinolog, dar nu am stiut atunci.Sanatate.

Iuli

acum 12 ani

Si totusi, 4 luni de intarziere si nu ati fost la ginecolog SI endocrinolog?!!!

18alexa2010

acum 12 ani

da... desi stiu ca e mult timp...insa... aveam totusi speranta unei sarcini.....doar acum realizez ca e cu totul altceva si o sa ma programez la ginecolog cat de repede se poate.... va multumesc pt raspunsuri... o zi buna!

Iuli

acum 12 ani

Sarcina apare pe test la 2 saptamani de intarziere... Daca nu apare e clar ca e altceva.

nicol

acum 11 ani

si eu am intarziere de 3luni am facut 2teste de sarcina dar au iesit negative acum miam facut programare la ginecolog sa vedem ce o sa fie pa.

18alexa2010

acum 11 ani

de cand am postat mesajul...tin sa anunt ca am o minune de baietel de un anisor si doua luni....va multumesc pentru raspunsuri, sfaturi ... si va doresc multa sanatate si numai bine...

roxana

acum 10 ani

Adica dupa 4 luni de intarziere ,la test nu ti-a iesit pozitiv si totusi erai insarcinata ?Intreb pt ca abia marti am progr la ginecolog ,testele de sarcina sunt negative si ma zbat intre probleme hormonale si o posibila sarcina ,dar eram si sunt ferm convinsa dupa cate teste am facut ,ca nu sunt insarcinata ! Sa iti traieasca piticul ,sa fie sanatos si sa te bucuri mereu de el !

aida

acum 10 ani

Si eu am o intarziere de 4 luni si toate testele sunt negative,nu am nici un simptom si nici dureri. E posibil sa fie o sarcina?

mihaela

acum 9 ani

Si ai fost la medic tea dat tratament ca si eu cam aceeasi problema si nu stiu ce sa fac.insarcinata nu sunt si uneori am si dureri de cap sa fie de la mestruatie.

simona

acum 9 ani

Buna ziua !
Am o intarziere de 2 luni a ciclului menstrual. Am avut o alergie si doctorul mi-a prescris 20 de zile de xyzal. Tin sa precizez ca nu am avut niciodata un contact sexual. Pastilele acestea imi pot afecta ciclul menstrual ? Sau poate fi o alta problema ? Va rog sa ma sfatuiti.

LIDIA

acum 9 ani

buna , din luna octombrie pina in februarie am facut un tratament cu '' clostibigit, ultragestan si dufaston pe rind cu consultatie la ginicolog , pentru a concepe un copil,in rezultat am avut ciclu de pe 14-19 ianuarie , in februarie martie si aprilie a lipsit,[ nus insarcinata], la momentul de fata iau contracetive............ va rog sami dati un sfat , ce sa mai fac ............. mersi

sumanariu gabriela

acum 9 ani

ma numesc gabriela sumanariu am 21 de ni si am 5 luni de cand mu mia venit ciclu imi puteti spune va rog de la ce poarte fi

cristina

acum 8 ani

Buna sunt cristina si am 20 de ani...mie nu mi.a venit ciclu de 2 luni....am facut doua teste si au iesit negative...am luat in greutate....in aceste luni nu am avut contact sexual deloc...nu stiu ce sa fac...va rog sa ma sfatuiti

Daniela

acum 8 ani

Sal am intarziere de menstruatie 5 luni fara o saptamana am fost la medic si nu am nimic decat niste delegrari hormonale am intretinut relatii Sexuale cu viitorul barbat si intrebarea este pot ramane insarcinata cu o intarziere atat de mare a menstruatie? Va multumesc frumos

Daniela

acum 8 ani

Sal am intarziere de menstruatie 5 luni fara o saptamana am fost la medic si nu am nimic decat niste delegrari hormonale am intretinut relatii Sexuale cu viitorul barbat si intrebarea este pot ramane insarcinata cu o intarziere atat de mare a menstruatie? Va multumesc frumos

Daniela

acum 8 ani

Sal am intarziere de menstruatie 5 luni fara o saptamana am fost la medic si nu am nimic decat niste delegrari hormonale am intretinut relatii Sexuale cu viitorul barbat si intrebarea este pot ramane insarcinata cu o intarziere atat de mare a menstruatie? Va multumesc frumos

Roxana

acum 8 ani

Bună ! Îmi întârzie ciclul de 3 săptămâni ! Adică trebuia să îmi vină pe dată de 17 octombrie ,în dată de 16 adică înainte cu o zi noi am făcut dragoste și a ejaculat în mine pentru ca ne dormim acest lucru ,de atunci facem dragoste cam de 3 ori pe săptămână și nu ne protejăm deloc ! Iar acum suntem pe dată de 11.11.2015 și am făcut țeste de sarcină și au ieșit negative ! Am loat în greutate , îmi e greață , merg des la baie ca și niciodată ! Nustiu ce să mai cred ! Ajutatima va rog

Roxana

acum 8 ani

Bună ! Îmi întârzie ciclul de 3 săptămâni ! Adică trebuia să îmi vină pe dată de 17 octombrie ,în dată de 16 adică înainte cu o zi noi am făcut dragoste și a ejaculat în mine pentru ca ne dormim acest lucru ,de atunci facem dragoste cam de 3 ori pe săptămână și nu ne protejăm deloc ! Iar acum suntem pe dată de 11.11.2015 și am făcut țeste de sarcină și au ieșit negative ! Am loat în greutate , îmi e greață , merg des la baie ca și niciodată ! Nustiu ce să mai cred ! Ajutatima va rog

timinger iulia

acum 8 ani

Bună ziua și și mie mi a întârziat menstruatia ăsta e a 3 luna am 22 de ani însărcinată nu sunt am întreținut rel sexuale doar cu viitorul soț .Nu știu ce sa fac va rog dați mi și mie un sfat va mulțumesc. Nu am simtome ca as fi însărcinată mi am făcut test a ieșit negativ.

laura

acum 8 ani

Buna fetelor am 26 ani,si cu aceisi problema ma comfrunt si eu,am o intarzier de aproape 2 luni am fost la gineco,am luat tratament,am facut testul papi,analize recomandate de endocrinolog si tot nu mia venit,acu urmeaza sa merg dinou la gineco pt ca nici dupa ultimul tratament nu a venit,deci sunt sanatoasa tun,credca problema e o dereglare hormonala pe fond de stres,din cate miau zis medici bafta si aveti grija de voi.SANATATEA MAI PRESUS DE TOATE.

Pag 1 din 2