Lipsa menstruatiei

Dezechilibrele hormonale

Postata de EM_44 cu 12 ani in urma.

Am 44 de ani, in octombrie 2011 am terminat tratamentul impotriva hepatitei C (interferon si ribavirina - nov 2010-oct 2011), am iesit nedetectabila (la sfarsitul tratamentului), dar in aprilie 2011 am avut ultimul ciclu. Mentionez ca inainte, ciclul meu era regulat. In ultima luna am avut dureri ovariene (am facut ecografie si totul pare in regula acolo). Mi s-a recomandat de catre medic si efectuarea unei ecografii tiroidiene (care a "iesit" bine...nu sunt probleme) si a unor analize. Rezultatele sunt: FREE T4 -1.05 ng/dL, ESTRADIOL- 22.50 pg/mL, TSH - 3.010 μIU/mL, FSH - 129.00 mIU/mL, PROLACTINA - 8.09 ng/ml, LH - 37.70 mIU/ml, Anti-TPO - 10.00 IU/mL. Am o temere ... menopauza. Imi doresc enorm un copil. N-am ramas insarcinata niciodata. Exista vreo solutie ? Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine ca aceste rezultate sa fie comunicate medicului endocrinolog, ce poate formula un diagnostic corect si perspectivele terapeutice. valorile crescute ale FSH se intalnesc in insuficienta ovariana prematura, sindromul ovarului polichistic sau menopauza.

EM_44

acum 12 ani

Multumesc

Andrei

acum 12 ani

Din pacate valoarea FSH-ului este, fara discutii, de postmenopauza.