interpretare analize

Dezechilibrele hormonale

Postata de S.C. cu 13 ani in urma.

Analizele facute acum 3 saptamani au indicat un colesterol peste limita de 203 ( interval de referinta ( 140-200), insa TSH-ul normal = 1.2 ( 0.4-6.0). De asemenea am si o usoara anemie 3,74 ( 4.2-5.4). Simptomele care nu-mi dau pace si devin deja agasante sunt : oboseala excesiva, ( de obicei ma simt in regula daca dorm macar 4-5-6 ore pe noapte; in ultima vreme dorm 7-8-9 ore + 2-3 ore somn de dupa amiaza si nu simt deloc ca as fi odihnita). De aici mi se trag si tahicardiile si usoarele dureri de cap. In ultima vreme am avut si cateva episoade depresive, care m-au obosit putin psihic. Am 18 ani.
Pana ajung la medic, m-ati putea lamuri despre ce ar putea fi vorba? Anemie sau inceput de hipotiroidism?
Multumesc frumos

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Este vorba mai degrabă de o anemie uşoară (carenţe alimentare?, pierderi de sânge?), din simptomele descrise şi analizele făcute.