Interpretare analize medicale

Dezechilibrele hormonale

Postata de Emilia Dorina cu 10 ani in urma.

Sunt diagnosticata cu Hipotiroidita Hashimoto si asi dori sa-mi comunicati punctul d-voastra de vedere referitor la doza corecta de Eutyrox pe care trebuie sa o iau,in conditiile in care la analizele efectuate la Synevo la Antitiroglobulina rezultatul este de 482 UI/ml iar valoarea de referinta este

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Doza de euthyrox se stabileste in functie de valoarea TSH , Ft4. Anticorpii anti tireoglobulina certifica faptul ca inflamatia tiroidei este de natura autoimuna si nu influenteaza schema de tratament.

Emilia Dorina

acum 10 ani

multumesc pentru raspuns,TSH este 3,2202 uUI/ml iar FT4 15.7 pmol/L
Cu multumiri Emilia Popa

BLEONT ANGELA

acum 9 ani

doresc intrpretarea medicala a catorva rezultate la analizele de sange : hemoglobina 16,28 ; hematocit 47,30 ; MCH 33,43

BLEONT ANGELA

acum 9 ani

am valori crescute la:hemoglobina 16,28; hematocit47,30 si MCH 33,43 ce inseamna?