interpretare analize endocrine

Dezechilibrele hormonale

Postata de sweetty cu 12 ani in urma.

Va rog sa ma ajutati cu interpretarea analizelor.
Anti-TPO: > 600
Anti- tiroglobulina: 408
Cortizol 590.1
FT4 13.4
TSH 9.06

Adaug ca am fost diagnosticata si cu gusa polinodulara. Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

nu inteleg...de ce nu mergeti la endocrinolog cu analizele? Banuiesc ca tot endocrinologul vi le-a recomandat...

sweetty

acum 12 ani

Bineinteles ca voi merge la endocrinolog, dar am programare abia peste doua saptamani si pana atunci o iau razna de ingrijorare, ac***a in vedere ca doar FT4 a iesit bine. Daca poate cineva sa ma ajute, va rog sa o faceti. Am citit si eu ceva pe internet despre valorile mari ale analizelor, dar un medic sau cineva care a fost in situatia mea le poate interpreta mult mai bine. Va multumesc.

Andrei

acum 12 ani

Tiroidita autoimuna - poate asocia nodularizare - cu hipotiroidie . Cortizolul probabil normal, oricum nu inteleg de ce s-a cerut.

Succes