Inlocuitor thyrozol

Dezechilibrele hormonale

Postata de Lucia Mirela cu 13 ani in urma.

Buna ziua!
As dori sa stiu parerea unui specialist despre medicamentul "PROPYCIL" (substanta activa PROPYLTHIOURACIL. Poate fi inlocuit thyrozolul cu acesta? Am fost diagnosticata cu boala Basedow, tratamentul actual este cu tyrozol, metoprolol si aspacardin.
Va multumesc!
Mirela Novac - Calarasi

Raspunsuri (5)

Dr Claudiu Tupea

acum 13 ani

Da, daca au fost reactii adverse la tratamentul cu Thyrozol, poate fi inlocuit cu Propicyl.

Luci Anghel

acum 13 ani

Buna ziua! Eu am facut alergie la carbimazole si tyrozol. Medicul mi-a prescris propycil in ideea ca organismul il v-a tolera mult mai bine, dar se pare ca si la acesta fac alergie si parca efectele sunt mai purenice. Ma ustura pielea este foarte sensibila la orice atingere se inrosaste si am si un fel de frisoane. Nu stiu ce sa fac. Ce as mai putea lua? Mai exista si altceva?

Luci Anghel

acum 13 ani

Imi cer scuze ca nu am scris mai pe larg despre boala mea. Am hipertiroidie, gusa polichistica si exoftalmie usoara. Am urmat 6 ani tratamentul cu carbimazole dar nu regulat numai in cazul in care simteam eu ca ceva nu este in regula. Dar anul acesta nu am mai reusit sa o tin sub control cu acest medicament.Va multumesc din suflet.

Ruxandra

acum 10 ani

Buna ziua si eu am fost diagnosticata in martie 2012 cu Boala Basedow,am tinut 1 an de zile tratament cu Tyrozol,am avut dureri groaznice de articulatii si am intrerupt.Dupa 6 luni am revenit la endocrinolog (Dr.Gavan Vadim-Anima) unde mi-a fost prescris tratament cu Propicyl,am inteles ca nu se mai fabrica nici in strainatate,insa are un inlocuitor Tirodril 5 mg,care culmea au aceleasi reactii adverse....Reactii de care NU am fost informata.....Prefer dureri de articulatii,decat necrozarea ficatului.......SINCER.
L-am intrebat pe d-nul dr. daca iau in continuare Lagosa si mi-a spus ca da,sa il iau ca nu imi face nimic rau,asta in conditiile in care,trebuia sa imi prescrie ceva pentru ficat...............
Intrebarea mea este:Imi puteti spune un hepatoprotector,care sa contracareze efectul toxic???
Multumesc anticipat!!

Virginia

acum 10 luni

Buna Ruxandra, vad ca au trecut cativa ani de la postarea ta. Aceeasi situatie si la mine, insa durerile articulare au inceput dupa 20 de zile de tratament. Am intrerupt tratamentul dupa aprox 30 de zile, insa durerile articulare extrem de intense persista si acum (la o saptamana dupa intrerupere). Imi poti spune, te rog, dupa cat timp de la intreruperea tratamentului ai scapat de aceste dureri? Eu continui sa discut cu medicii despre asta si ei doar se mira, dar pana acum nu mi-au oferit solutii...