In cazul in care m-am operat de tiroida si tsh este 5,4, iau eutirox de 100 CE POT SA FAC,?

Dezechilibrele hormonale Tulburare bipolara

Postata de caridi cu 5 ani in urma.

In 2014 am extirpat total tiroida( tiroidectimie) iau eytirox de 100 si TSH-ul mi-a iesit 5,4
ce trebuie facut?

Raspunsuri (1)

Utilizator21539341712

acum 5 ani

TSH-ul estle putin crascut la tine. Dupa o tiroidectomie substitutie normala cu Euthyrox ar trebui sa fie 1,5µg pe kg greutate de corp. Dar daca cantitatea asta nu este sufficient, TSH ramane crascut.
In mod normal ar trebuie sa cresti cantitate de euthyrox pe care o ai. Probabil la 125 sau 150.
Vorbeste cu doctorul tau de familie. Asi recommanda sa maraesti dosa daca ai simptoame de hypotiroidie (somn, crestere in greutate, lipsa de concentrare etc.)