IGF-1 698

Dezechilibrele hormonale

Postata de E.Karina cu 12 ani in urma.

Buna recent am facut niste analize de hormoni si mi-a iesit acest IGF-1 698. Eu am un adenom hipofizar depistat de mai bine de 10 ani.Problema este ca am f multe complicatii si anume recent am facut colonoscopie si gastroscopie de unde mi-au fost extirpati ceva de genul chist, migrene f puternice,somnolentza,greatza,dureri in piept etc. Este posibil sa sufar de Acromegalie?
Am 33 de ani si un baietel de 3 ani care l-am nascut cu cezariana din cauza prolactinei f f crecute in timpil sarcinii.

Raspunsuri (6)

Andrei

acum 12 ani

Problema pare destul de complexa pentru a fi analizata pe un forum. Care este intervalul de valori normale a laboratorului pentru IGF 1, cat era prolactina si cine a decis cezariana? Aveti patolgie articulara, diabet, hipertensiune?

E.Karina

acum 12 ani

Buna Dnl Doctor,si multumesc de raspuns. .. cred ca in interval de o luna mi-au facut si refacut acest IGF-1 de mai bine de 7 ori...in zile specifice. Ideea este ca nu a scazut niciodata sub 350 cred iar GH pare sa fie sub limita normala iar prolactina perfect normala. Prolactina s-a reglat imediat dupa ce am nascut.Inainte prolactina era mult peste normal,si dupa multe incercari cu dostimex si bromocriptina fara nici un rezultat au renuntat sa-mi dea tratament.. Cezariana s-a decis dupa ce am facut RMN imediat ce am intrat in luna a 8-a si prolactina era mult prea mare.
Cat despre restul afectiunilor sunt multe si de la o varsta f mica..patologia articulara are legatura cu asa numitul reomatism? daca da atunci am..acest reomatism il am de la varsta de 11-12 ani cred dupa care s-a tras la inima ..dar si in ziua de azi ma deranjeaza. La fel si polipi intestinali..si recent unul undeva la zona stomacului,splina marita ,gastrita, si cele mai recente 2 chisturi la tiroida ,la san si la nivelul sinusului.Dar cea mai mare problema este durerea de cap care nu trece niciodata, si starea de oboseala si greata. Am refacut acest RMN acum o saptamana si acum astept raportul.Mentionez ca eu stau in Cipru iar aici nu exista clinici de endocrinologie dor medici privati care m-au inebunit. Daca aveti vre-o idee despre ce ar putea fii vorba in cazul meu va rog sa ma informati.
Multumesc anticipat

Andrei

acum 11 ani

Prolactina e foarte mare in trimestrul III la toate gravidele (200-300 ng/ml), de asta nu inteleg ce inseamna "mult prea mare". Oricum RMN nu se face in luna a 8-a, nu ai motiv, iar cezariana pentru prolactina mare e o tampenie. Nu are absolut nici o legatura valoarea prolactinei, singurul lucru care poate probleme in sarcina e daca adenomul hipofizar creste foarte mult in dimensiuni.

Prolactina a fost mare si inainte de sarcina?

Nu mi-ati spus cat e IGF 1 normal pentru laboratorul respectiv.

ROMASCANU DINU

acum 7 ani

buna ziua ,am fost depistat cu un macroadenom hipofizar peste 2 cm in 2013,prolactina 21000,IGF 295,7ng/ml-mi s-a recomandat tratament cu dostinex .In 2016 macroadenomul s-a redus la 1,5,gh in OGTT este sub 1,dar IGF 1 este de 354,colonoscopie normala,ecografie cardiaca normala.Recomandarea medicului endocrinolg este interventia chirurgicala pentru acest IGF 1 crescut.Ce parere aveti ? Va multumesc foarte mult

E.Karina

acum 11 ani

Buna din nou.

Dn Doctor prolactina mea inainte de sarcina era 2348 uUl/ml iar cea normala la femei era intre 72-511.

Iar IGF 1 este 691 ng/ml iar valorea normala pt varsta mea este 90-225

oana

acum 8 ani

Legat de problema durerii articulatiilor daca vei merge la centrele de reumatologie, "marii specialisti" iti vor face niste analize in urma carora iti vor spune ca nu ai nimic pt ca esti prea tanara pt un reumatism...
Cine a avut norocul sa dea peste dna. doctor STAN MARIANA (a functionat la Targoviste si statiunea Pucioasa) a avut si sansa sa afle ca exista si. reumatism care in faza incipienta (insa durerile sunt insuportabile) nu iese la analize. Tratamentul indicat de dumneaei: ZEEL N sau. ZEEL P (injectabil)
Din pacate nu il gasiti decat in Austria sau Germania. Merita efortul sa-l cautati, FACE MINUNI.