hormonii si caderea parului

Dezechilibrele hormonale

Postata de alina774 cu 12 ani in urma.

Am 25 ani,,am observat o cadere masiva a parului atunci cand renunt la anticonceptionale, iau a.c. de aproximativ 3 ani (yasmin), din cand in cand am mai facut pauze de cateva luni, asa am descoperit cauza caderii parului.as vrea sa renunt de tot la ele,dar nu pot ,mi-e frica ca o sa raman cheala. :(, nu recomand la nimeni anticonceptionalele

Raspunsuri (13)

Iuli

acum 12 ani

Aceste medicamente le luati la sfatul medicului endocrinolog si cu analize hormonale la zi? Daca nu, faceti o imensa greseala! SPER ca nu le luati fara nici un fel de analize! Nu inteleg cine v-a recomandat sa le intrerupeti din cand in cand, astfel nauciti corpul dpdv hormonal!!! Mai tarziu dereglarile se pot agrava si puteti ajunge chiar la probleme in a ramane insarcinata. Mergeti urgent la un control endocrinologic.

yeni

acum 12 ani

Ai incercat si vitamine pt par?Eu am luat Perfectil si m-a ajutat enorm!

alina774

acum 12 ani

am luat si eu perfectil vreo 2,3 luni...degeaba. oricum a.c n-o sa mai iau chiar de raman cheala :)

Andrei

acum 12 ani

Parul capilar nu e hormonal/androgen dependent...Caderea parului nu prea are (aproape niciodata) cauze hormonale..Cu atat mai mult administrarea de contraceptive sau oprirea lor nu pot afecta cresterea/caderea parului, nu ingrasa sau alte mituri de genul asta.

alina774

acum 12 ani

nu numai parul are de suferit de pe urma a.c., dar si tenul, am niste cosuri ingrozitoare :(, nici cand eram adolescenta nu aveam atatea cosuri, poate o fi ceva de moment ,intre timp am sa caut un endocrinolog ,si am sa continui sa iau vitamine, ce stiti de revalid???
sunt bune?

ROXANA

acum 12 ani

E O EROARE MEDICALA GRAVA AFIRMATIA DUMNEAVOASTRA!!!!!!!
MAI STUDIATI!!!!!!
DACA UN MEDIC FACE O ASEMENEA GRESEALA, E GRAV!!!!!!!!!!!!!!!!

Andrei

acum 12 ani

Care e eroarea ? daca pentru mine a fost raspunsul..

dany

acum 12 ani

de aprox 2 ani folosesc ptr spalarea parului un balsam as pute spune format din galbenuse de ou si plante ca urzica de exemplu macinate in masina de cafea impreuna fac o pasta si aplic pe parul umed va rog sa ma credeti ca nu mi mai cade parul deloc tot asa imi cadea si mie parul si am ajuns la concluzia ca din pricina sampoanelor de par eram pur si simplu disperata smocuri de par imi cadeau dupa ce ma spala pe par si va spun sincer ca am schimbat sampoanele sperand ca voi gasi unul sa ma ajute dar nimic Acum tot la 2 sapt folosesc un sampon mai slab dar nu renunt la balsamul meu

alina774

acum 12 ani

am sa incerc sa folosesc si eu galbenus de ou,dar urzica? unde mai gasesc??!

dany

acum 12 ani

urzica se gaseste in ceaiurile de la plafar,ai nevoie cam de 7 sau 8 galbenuse si o lingura mare de urzica macinata fin ,se maseaza bine la radacina pe tot scalpul si se calteste cu multa apa la final daca parul are firul cam incilcit am folosit un balsam gerovital tot la fel pe urma clatit f bine parl cu apa succes,

dr.

acum 12 ani

Da intradevar caderea parului este din cauza unui dezechilibru hormonal. Daca doriti mai mult ajutor ma puteti contacta la tel.0212102461

alina774

acum 12 ani

am depistat cauza caderii parului, astept rezultatul la analize saptamana asta, am fost la un medic endocrinolog si mi-a dat sa fac analiza pt testosteron. toate aceste dereglari numai din cauza anticonceptionalelor. UN SFAT PT TOATE FETELE: NU LUATI NICIODATA ANTICONCEPTIONALE!!!!!!!!!

Iulia

acum 10 ani

Si ce tratament ai urmat? A avut vreun efect?