HIRUTISM SI CHISTURI OVARIENE

Dezechilibrele hormonale

Postata de MALINAX cu 11 ani in urma.

BUNA ZIUA ! Va rog sa ma ajutati intr-o proleme destul de suparatoare fizic si psihic Acum cateava luni am facut o ecografie intravaginala si am descoperit ca am un chist de 5 cm pe ovarul drept si 3 chisturi mai mici pe ovarul stang , iar pe deasupra mai am si hirutism ca din acest motiv am ajuns la medic . Am fost apoi la Endocrinolog si mi-sa recomandat urmatoarele analize ...pe care le-am facut in ziua a-4-a CM . Valoare obtinuta Valoarea laboratorului CORTIZOL SERIC---192 -----------------------------------------------------50-230 ng \ml FSH -----9,1-----------------------------------------------------------------------2-10 mUI \mL ESTRADIOL--20 ---------------------------------------------------------------0-84 pg \ml PROLACTINA --34.7 ------------(putin marita)---------------------------1,90-25,00 ng \ml T4---9,75 -------------------------------------------------------------------------4,50 -12,50 ug \dL TESTOSTERON--44,4 -------------------------------------------------------0 -73 ng \dl TSH --0,944 --------------------------------------------------------------------0,40 -4,00 uUI \ml DHEA-S ----288,2 -------------------------------------------------------------45,00 -380 ,00 ug \dl PROGESTERONUL -- 16,3 ( este facut in ziua 21) ----------------0,0-26,6 ng \ml In urma acestor analize mi-sa recomandat DUPHASTON , si MEGUAN . Sincer nu prea cred ca in urma acestui tratament voi avea rezultatele dorite Ce ma deranjeaza cel mai mult este acest par nesuferit si care creste foarte repede .Anticonceptionale nu mi-sa dat din cauza ca am probleme cu circulatia periferica , de acea cred ca un tratament hemopat poate ar fi mai bun ....Astept raspunsul dumneavoastra ...MULTUMESC ANTICIPAT ...

Raspunsuri (5)

Mirna

acum 11 ani

Va recomand produsele de la Secom pt hirsutism si chisturi ovariene - Female Hormone Blend, Multi Gland for Women etc. Le gasiti pe site-ul lor. De asemenea, produsele pe baza de alge marine si bitter-ul suedez sunt indicate in chisturi, iar lemnul dulce pt hirsutism.

MALINAX

acum 11 ani

Am tot citit ca lemnul -dulce si tinctura de marar , sunt foarte bune in hirutism ....dar nu fac bine la chisturi ovariene ...nu stiu ce sa mai cred .....

Mirna

acum 11 ani

Atunci luati de la Secom din produsele pt tulburari hormonale, unele includ si hirsutismul. Dar ar fi bine ca intai de toate sa faceti o detoxifiere generala, pe baza de alge marine si ceaiuri speciale.

MALINAX

acum 10 ani

As vrea sa incep un tratament naturist luat din revista FORMULA AS ,dar nu prea inteleg cum ...poate ma lumineaza careva ....Intern- amestec de pulberi de :napraznic ,cretisoara ,zmeur ,si marar....--2 lingurite din fiecare planta , de 3 ori pe zi ,administrate sublingual si apoi inghitite cu putina apa plata .Adica cum ...? le amestec pe toate si iau cate o lingurita de 3 ori pe zi din amestec? .....sau 2 lingurite din fiecare planta de 3 ori pe zi ....nu stiu cum sa interpretez .....Daca ar fi a doua varianta mi-se pare cam mult ....iar prima cam putin ...

MALINAX

acum 10 ani

de o luna am inceput tratamentul din formula AS ...am luat tot ceaiuri ,tincturi ,regim alimentar fara duciuri fara carne rosie .Toate bune pana acum vr-o 4 zile cand au inceput niste dureri de sani destul de mari ..trebui sa-mi vina si menstruatia dar totusi ...niciodata nu m-au durut sanii atat de tare ........sunt tare dezamagita chiar nu stiu ce sa mai iau .mi-e frica sa mai continui cu ele .Dupa menstra am sa fac un eco-intravaginal sa vad cum mai sunt chisturile sper sa nu fi crescut .