HIrsutism=eutyrox?

Dezechilibrele hormonale

Postata de ESTELLEXA cu 13 ani in urma.

Am fost la endocrinolog pt ovare polichistice care au avut ca rezultat hirsutismul, si mi-a prescris: Eutyrox100, Spironolactona, Yaz. Toate acestea fara analize in prealabil. Am citit pt ce sunt aceste medicamente (pt tiroida) si mi-e teama sa urmez tratamentul! Va rog da-ti-mi un sfat cat mai urgent posibil! Sunt in a 5-a zi de medicatie............nu stiu daca sa mai continui sau nu!!!

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Medicul endocrinolog tbuia sa va faca analize hormonale si cel putin ecografie pelvina si la tiroida. Nu trebuia sa acceptati sa luati tratament fara analize prealabile. Daca hirsutismul dvs are ca si cauza o problema tiroidiana, se da euthyrox, daca este datorat de exemplu sindromului de ovare polichistice, atunci yaz si spironolactona ajung din cate stiu. V-as recomanda fie sa va intoarceti cerand analize, fie sa cautati alt medic endocrinolog. Trebuie sa va dea un diagnostic.

Laslau Ioana

acum 7 ani

Draga mea nu lua euthyrox după ureche...Trebuie analize tsh ft4 ft3 pt tiroida apoi hormonii care ar putea cauza pilozitatea apoi efectuat tratament ..Eu iau euthyrox pt ca am probleme cu tiroida,nu Is grasa,nu am ovar polichistic am făcut și analize de sânge care au ieșit mari (hormoni) apoi am repetat au ieșit toate în val normale....Iar puful meu e din ce în ce mai par....