hipotiroidita

Dezechilibrele hormonale

Postata de relys cu 12 ani in urma.

Buna ziua.As dori un raspuns din partea unui medic endocrinolog la problema mea.Cam de 4 ani am acest diagnostic;hipotiroidita hashimoto polinodulara.In toata aceasta perioada am luat eutirox 50 mg.Din mai 2011(val.tsh 9) mi s-a crescut doza de eutirox la 75 mg.Am facut recent tsh care e 12.Am unele stari de oboseala mi se umfla uneori picioarele si ochii(dimineata),am puls in jur de 100 aproape tot timpu,tensiune15/10.Am fost la consult cardio.si iau tertensif si nebilet.La acest diagn.cu tiroida exista si alt tratament?Daca se opereaza o sa scap de starile prin care trec?Se opereaza cu acest diagnostic?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tin tiroidita hashimoto este important de ajustat schema de hormoni tiroidieni functie de activitatea tiroidei (hipotiroidie-scazuta, hipertiroidie-crescuta sau eutiroidie-normal). manifestarile dvs corespund unei hipotiroidii (TSH crescut- acesta controleaza producerea hormonilor de catre tiroida; daca TSH este crescut, atunci vor fi hormoni tiroidieni mai putini) si trebuie tratata prin admnistrarea de eutirox (thiroxina este un hormon tiroidian)
interventia chirurgicala se indica in caz de nediminuare a volumului gusii, in caz de fenomene compresive( probleme la inghitire, raguseala, tuse seaca, probleme in respiratie). in cazul lipsei totale tiroidei, practic nu mai exista o producere de hormoni tiroidieni si atunci se va continua tratamentul cu eutirox.

schuster maria

acum 9 ani

Buna ziua.am facut analiza tsh si mi a iesit 0.03.ma simt tare rau.nu mai am menstruatie din noiembrie.gusa vizibila.dificultati la inghitire.palpitatii la inima.bufeuri atat ziua cat si noaptea.mancarimi de piele.stari de oboseala nejustificata.va rog sa mi spuneti care e problema mea?multumesc