hipotiroidismul

Dezechilibrele hormonale

Postata de gina73 cu 13 ani in urma.

Buna seara . Ma numesc GINA am 32 de ani,am nascut in urma cu 4 ani atunci am fost diagnosticata cu hipotiroidism de atunci fac tratament cu EUTIROX 25 MG ,de un an si jumatate vreau sa raman din nou insarcinata dar nu mai raman...se poate sa fie din cauza hipotiroidismului?Ultimele analize le-am facut de vreo 4 luni TSH=7,12 si FT4=1,13 .Va rog frumos sa ma ajutati..sa ma sfatuiti incotro sa merg..la ginecolog ? la endocrinolog?VA MULTUMESC

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 13 ani

Ar fi bine sa faceti atat un consult ginecologic (pt a evidentia eventualele probleme in sfera aparatului genital, desi sunt relativ putin probabile) precum si unul endocrinologic complet (pentru a evalua situatia echilibrului hormonal).

Dr Claudiu Tupea

acum 13 ani

Nivelul crescut al TSH arata ca hipotiroidismul dvs nu este controlat, doza de Euthyrox fiind cel mai probabil insuficienta.
Aceasta poate afecta in sine fertilitatea. Mai important, daca ramaneti insarcinata avnd un deficit de hormoni tiroidieni, exista riscul ca dezvoltarea intelectuala ulterioara a copilului sa fie iremediabil deficitara.

gina73

acum 13 ani

Va multumesc foarte mult pt raspuns .Asi vrea sa va mai intreb ceva. Eu am fost descoperita cu hipotiroidismul cand am nascut fetita care are acum 4 ani ..ea poate sa aiba ceva urmari..pt ca probabil si in timpul sarcini cu ea aveam un deficit de hormoni tiroidieni...ar trebui sa-i fac si la ea analize ...sa o duc la un endocrinolog?Momentan este bine se dezvolta normal este un copil destept...nu am observat ceva probleme la ea.Pot sa apara mai tarziu?Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns urgent.Va multumesc.

Dr Claudiu Tupea

acum 13 ani

Ac***a in vedere dezvoltarea ulterioara normala a copilului, presupun ca tiroida ei functioneaza normal. In aceste conditii, nu exista teste (de laborator sau de alt tip) care sa poata spune acum daca dvs ati avut hipotiroidie pe timpul sarcinii si daca a existat un efect asupra fatului. Oricum, doar deficitul SEVER de hormoni tiroidieni pe timpul sarcinii provoaca intazieri evidente in dezvoltarea eintelectuala.
Nu exista "efecte la distanta" daca tiroida copilului functioneaza normal.

alina 80

acum 13 ani

buna,ma numesc alina am 31 de ani si eu am nascut in urma cu 5 ani si am fost diagnosticata doar de 3 luni cu hipotiroidism si fac tratamnt cu eutirox de 75 mg.cand mi-am facut analizele aveam tsh =8,4.la inceput dr mi-a dat si mie doza de 25 mg de eutirox dar era prea putin.eu te sfatuiesc sa m ergi la endocrinolog pt ca parerea mea este ca doza de eutirox este prea mica ac***a tsh=7,12.eu banuiam de ceva vreme acest hipotiroidism datorita simptomelor:oboseala,am luat in greutate ,eram irascibila.eu inca nu ma gandesc la al doilea copil desi sotul meu ar vrea,oricum la peste 80 kg nu cred ca e momentul sa raman insarcinata.Multa sanatate!

camelia

acum 13 ani

buna ziua, am 32 ani si de 2 saptamani am fost diagnosticata cu tiroida cronica autoimuna si hipotiroidie.Nu stiu cand s-a initiat aceasta tiroidie, de cand ma stiu periodic faceam caderi de calciu si atacuri de panica.de la inceputul acestui an , am 2 zile bune si 10 proaste. Desi iau tratament cu euthyrox de 6 zile nu simt nici o ameliorare.am niste stari psihice de letargie, nu am chef de nimic, mi-am luat co ca sa nu fiu o leguma la servici.As zace in pat si atat. cand oare incep sa se amelioreze aceste simptome?Sanatate multa!

oana

acum 9 ani

buna ziua, sunt insarcinata in 14 saptamani si am urmatoarele rezultate ale analizelor :
tsh : 0.1uUI/ml
t3 : 160 ng/dL
t4: 9.22ug/dl.
pe buletinul de analiza imi arata ca valoarea tsh-ului este mica, fata de minina de 0.4.
e nevoie de consult la endocrinolog sau aceste valori sunt normale in aceasta perioada a sarcini??
va multumesc!