hipotiroidism

Dezechilibrele hormonale

Postata de relys cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Am 43 ani si mai bine de 5ani ma confrunt cu o hipotiroidita hashimoto.Iau eutirox 75mg(care nu stiu din ce cauza nu se mai gaseste in farmacii)Pana in vara aceasta pot sa spun ca starea mea a fost favorabila,acum ce ma deranjeaza e ca n-am suportat deloc caldura,nu puteam respira bine pulsul este in jur de100,si mi s-au umflat putin pip***aarele.Am fost si la cardiolog(tensiunea15/10)iau nebilet si tertensif,in rest mi s-a spus ca nu am alte probl.cardiace.Analizele tsh sunt in limite normale.Poate acest hipotiroi.sa dea lipsa de aer(simt ca nu mi se oxigeneaza creeru,ma simt tot timpul obosita,si ca nu elimin apa din organism)mi se umfla picioarele si uneori ochii?Medicul endocrinolog a spus ca nu e de la glanda dar nici unde as putea merge in alta parte.Eu nu ma simt bine si nu stiu incotro sa mai merg.Imi afecteaza viata sociala si familiala.Va multumesc.

Raspunsuri (1)

CORINA

acum 12 ani

BUNA

Intamplator am dat peste anuntul tau. De obicei nu prea am timp sa stau pe net.
Mergi neaparat si fa-ti niste analize la rinichi. Eventual mergi la Spitalul de Nefrologie Dr Carol Davila din Bucuresti./ este cel mai bun Spital.
Si eu am Tiroidita Hashimoto si e combinata cu probleme renale. Acum sunt foarte bine si cred ca o sa ma vindec. Conteaza foarte mult si starea psihica.
Umfalrea picioareler poate fi din cauza incpacitatii rinichilor de a elimina apa din organism. Eu am patiti asa ceva. De obicei Tirpoiditele Hashimoto mai dau si alte complicatii, depinde totusi de fiecare organism. E posibil sa nu ai nimic la rinichi, dar nu strica un control.

multa sanatate