hipotiroidie

Dezechilibrele hormonale

Postata de *MIRELA* cu 13 ani in urma.

Exista si tratamente alternative sau diete pentru hipotiroidie?

Raspunsuri (1)

ioana haitchi

acum 13 ani

Buna Mirela
E bine sa nu confunzi hipotiroidia cu hipotiroidismul. Hipotiroidia cronica autoimuna sau Hashimoto e altceva. Un tratament alternativ nu am acum nici eu. Iau Euthyrox 100 deoarece am TSH >100 si acum nu am alta sansa. In aceasta afectiune trebuie sa te feresti de alimente ce contin iod si asta e belea. Mie medicul nu mi-a dat nici o pindicatie la dieta. A spus ca pot manca orice insa m-am documentat pe net pe site-uri medicale si am vazut ca treaba sta un pic altfel. Aproape toate alimentele contin iod, inclusiv foarte multe legume incat nu stii ce sa mai faci.
Nimeni nu spune in schimb, ce masuri sa luam din cauza acestor radiatii solare foarte puternice. Sa ne ferim de soare stim si noi si sa bem apa ca ratzele. Ajunge oare atat? Daca vrei sa ne mai sfatuim, imi poti scrie pe adresa de mail [email protected]
Sanatate