hipotiroidia si slabitul

Dezechilibrele hormonale

Postata de fecioara cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

In 2010 am fost diagnoasticata cu hipotiroidie-mixedem , am inceput tratamentul cu Euthyrox de 100, deoarece nu se mai gaseste acun iau L-thi\yroxin 100 , ma simt bine mi-am revenit cam 90 % . Chiar cu 3 zile in urma mi-am facut analizele si au iesit bune. Vreau sa slabesc tin cure fac si miscare cat pot , dar am si momente cand nu fac miscare si rezultatele sunt slabe. Am o intrebare aj vrea sa cresc rezultatele procesului de slabire prin cresterea dozei de L-thyroxin la 150 oare este bine ? Nu vreau sa-mi creez alte probleme de sanatate ca abia mi-am revenit dupa problemele cu tiroida.
Va multumesc,

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ajustarea tratamentului cu lthyroxin, de fapt un hormon de sinteza tiroidian , se va face doar la indicatia medicului, pe baza investigatiilor specifice (TSH, freeT4) , a starii clinice. Altfel o doza mai mare decat necesara va declansa fenomene de hipertiroidie, invers celor din hipotiroidie, ceea ce nu trebuie sa se intample.
Este necesar sa apelati la un plan de exercitii, eventual un medic nutritionist ce va propune un plan nutritional adecvat dvs.

fecioara

acum 12 ani

Multumesc o sa discut cu medicul

Popescu Ana

acum 12 ani

Buna ziua de cel putin o luna am fost diagnosticata cu Hipotiroidism simtomele mele sunt urmatoarele piciarele la glesna sunt umflate, fata buhaita, ploape umflate, dureri musculare, gatul este vizibil umflat de la glanda, obosesc foarte repede am primit medicamentul Thiamazol 20 m cate o pastla zilnica si dupa 8 zile ma simt mai energica dar umflaturile persista ce sfat imi puteti da